Dünya Politikası

Demir Küçükaydın tarafından

Din Nedir?

()

Bizim son yıllarda yazdığımız yazıların ardındaki önerme, yani din, bir inanç, bir ideoloji, bir “üstyapı kurumu” değildir; tümüyle üstyapıdır, üstyapının kendisidir, üstyapının somut biçimidir önermesi hem artık insanlar Marksizm’i bilmedikleri, hem de kendileri bizzat modern toplumun dininden olduk

Murat Çakır tarafından

NATO Libya’da işgale hazırlanıyor

()

»Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan bellidir« derler. BM Güvenlik Konseyi 1973 nolu kararını aldığında ve Libya’da »Uçuş Sahası Yasağı«nın uygulanmasını istediğinde, askerî uzmanların neredeyse hepsi, kara savaşı olmadan bu kararın uygulanamayacağı konusunda hemfikirdi.

Garbis Altınoğlu tarafından

Prof. Furr'le mülakat

()

PROF. GROVER FURR’LE MÜLAKAT

Yalçın Yusufoğlu tarafından

Bu kaçıncı Haçlı Seferi?

()

Batılı güçlerin Libya’ya düzenledikleri askeri müdahalenin insan haklarıyla bir ilgisi yoktur, amaç emperyalist emellerdir, ABD ve Avrupa’nın ekonomik ve jeopolitik çıkarlarıdır. Afganistan ve Irak’tan sonra sıra Libya’dadır.

M. Şehmus Güzel tarafından

Sarkozy ne istiyor Libya’dan

()

Fransa, Libya ile ilk kez savaşmıyor. Bu iki devlet son otuz yılda iki kez birbirlerinin boyunun ölçüsünü aldı. “Gafsa olayları” üzerine Fransa Tunus’u destekledi ve Libya yandaşı “isyancılarla” çatıştı. Sonra Kaddafi’nin Çad ve Cezayir’le sınırlarını yeniden çizmek arzusuyla Çad’ın kuzeyine girmesiyle Fransa ve Libya açıkça savaştılar.

Halil Savda tarafından

Nükleer...

()

Kötülüklerin en korkuncu canlı doğanın tahribidir. Nükleer santraller canlı doğayı tehdit ediyor.

Japonya’daki deprem ve tsunami nükleer santralleri bir kere daha gündeme getirdi. Fukuşima 1 nükleer santralindeki radyasyon seviyesi ölümcül boyutlarda.

Gün Zileli tarafından

Devrimleri Bitirmenin Yolları...

()

Murat Çakır tarafından

Nükleer enerji dönemi bitiyor mu?

()

Tarihin bir cilvesi mi bilemem ama, görüldüğü kadarıyla 1945’de Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombaları ile başlayan nükleer çağ, 2011 Fukushima Nükleer Felaketi’yle kapanmak üzere. Dünya çapında travmatik etki yaratan 1945 ve 2011 felaketlerinin Japonya’da meydana gelmeleri ise işin acı ve de ironik bir yanı.

hasan karataş tarafından

Komünist Siyaset.

()

Özgürleşmeye atılacak ilk adım, parlemontoyu red etmektir.

Murat Çakır tarafından

Mısır ordusu kimin hizmetinde?

()

Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda rejimin paralı bekçileri özgürlük isteyen insanlara atlar, develer, taşlar ve sopalarla saldırırlarken, görüntüleri yorumlayan bir Alman gazeteci, gıpta ile Mısır ordusunun »ne denli sağlam durduğunu« anlatıyordu.

İçeriği paylaş